WHAT DOES YOGA MEAN?

What Does Yoga Mean?

What Does Yoga Mean?

Blog Article

Pojam ezoterija usvojen je u duhovnoj zajednici u filozofskom smislu, koristi se za opisivanje prakse ili osobe koja naizgled duboko poznaje svemir i sve njegove aspekte i aktivno radi na povezivanju s tim stvarima.

Nezini, kas tieši Tevi interesē? Dodies uz pasākumu “Ezoterikas festivals Riga”, kura laikā iepazīsies ar vairākām ezotērikas nozarēm un varēsi noskaidrot, kas Tevi visvairāk interesē!

Srodna riječ je ezoterija, koja doslovno znači "da ga razumije nekolicina privilegiranih" ili "prosvijetliti, probuditi ili inicirati ljude". Odlučio sam definirati misticizam kao neku vrstu gnoze, od koje je upravo ona sama po sebi “egzoterična”.

Znanstvenici su uložili mnogo truda da pronađu ključne pojmove za korištenje u proučavanju ljudske kulture, a među znanstvenicima još uvijek postoji neslaganje oko toga koja je od ovih taksonomija najprikladnija za istraživanje. 

To je samo privremeni blesak svetlosti u svesti koja teži. Ubrzo potom, on bledi do beznačajnosti, jer u njemu nema prave stvarnosti. Pravu stvarnost stičemo samo neprekidnim, večnim i transcendentalnim prosvetljenjem, a to je ostvarenje Boga.

Za povećavanje osetne površine telesnih čula neophodno je poraditi na nervnom sistemu koji je mreža kroz koju se prenose senzacije zvuka, vida, mirisa, dodira i ukusa, koje se posle skupljaju a potom obrađuju u centrali zvanoj mozak.

Još od dana kad sam krenuo offroad stazom duhovnosti, pojedine reči i termini su me opasno zbunjivali: Šta je to svesnost? Gde se nalazi podsvest? I šta uopšte označava reč Prosvetljenje?

Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси

Za detalje o svim vidovima oglašavanja preuzmite PDF prezentaciju ili pogledajte stranicu Marketing

Meditacija – Budistički monasi koriste je kako bi pronašli prosvjetljenje, ovo je praksa koja vam pomaže da zaronite unutar sebe i istražite svoju unutarnju psihu i podsvijest.

Nisargadatta Maharaj "Ja sam to" . Autor gura ljude da razmišljaju o svojoj istinskoj sudbini. On nas tera da gledamo unutra i shvatimo neophodnost proučavanja našeg unutrašnjeg sveta.

Intenziv prosvetljenja daje takve okolnosti. To je razlog zašto je intenziv strukturisan tako kako je strukturisan. Ali da li će se iskustvo prosvetljenja dogoditi ili ne, to je stvar između samog praktičara i istine. Taj diskontinuitet, tu apsolutnu prazninu između prosvetljenog i neprosvetljenog stanja svesti, nemoguće je fizički premostiti bilo kojom metodom, tehnikom ili receptom. U nekim duhovnim školama taj read more procep između istine i uobičajenog stanja svesti nazvan je “bezdanom”, jer se ne može premostiti logikom. Može se samo preskočiti onim skokom koji se u tradiciji hrišćanskog misticizma naziva “skokom vere”. Iz svega do sada navedenog može se lako uvideti da je o prosvetljenju lakše govoriti u negativnim terminima - odnosno šta prosvetljenje nije - nego govoriti šta prosvetljenje jeste. Jedan način da se umu i logičkom shvatanju približi pojam prosvetljenja jeste reći da onaj koji doživljava prosvetljenje i ono što se doživljava ulaze u svojevrsno stanje jedinstva, odnosno da subjekt i objekt prosvetljenja postaju jedno. U slučaju samoprosvetljenja, to bi značilo da ja postajem jedno sa samim sobom - što je logički besmisleno. U stvari, kao što je već rečeno, svaki pokušaj da se pozitivističkim rečnikom opiše prosvetljenje uvek izlazi izvan okvira logike, i zato je jednostavnije govoriti šta prosvetljenje nije. Osim toga, pokušaji da se prosvetljenje opiše rečima često završavaju kao mistične fraze i opisi, nejasne racionalnom umu, poput Isusovog “Ja i Otac smo jedno”.

U trenutku prosvetljenja čovek dolazi do spoznaje svoje prave prirode i spoznaje sebe takvim kakav on zapravo jeste. Paradoksalno, da bi se postiglo samo prosvetljenje nije potreban nikakav napor.

U običnom životu, prosvetljenje se shvata kao otkrića koje je osoba primila, drugačiji pogled ili novo razumijevanje poznatih stvari. U filozofskim školama i duhovnim praksama ova pojava ima drugačije značenje.

Report this page